اجماعی از ۸۸ دانشمند صاحب‌نظر برای تغییر پی-مقدار – آینده سازان
۴ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

گروه قابل توجهی از دانشمندان درون پی تغییر و ثبت مقدار جدیدی برای یک شاخص اندازه‌گیری مهم درون دنیای علم هستند.

درون حال‌ حاضر ما یک ضد استدلال رسمی داریم که به‌صورت دموکراتیک توسط ۱۰۰ دانشمند برای حمایت از پی، طراحی و به‌صورت آنلاین منتشر شده هست تا تمامي بتوانند اين را بخوانند. ولی موضوع مشخص این هست که این عمل، آخرین مبحثی نخواهد بود که پیرامون این موضوع مطرح می‌شود. هر دانشمند حرفه‌ای و خبره‌ای با پی-مقدار آشنا هست. درواقع پی-مقدار یک اندازه‌گیری آماری هست که توسط توافقی جامع درون ۰/۰۵ تنظیم می‌شود. پی درون اینجا نشان‌دهنده‌ی احتمال و عدد هم نشان‌دهنده‌ی مقدار احتمال هست.

اگر بخواهیم مستقیما وارد مبحث شویم، باید بگوییم که این اندازه‌گیری معیاری را تنظیم می‌کند تا به پژوهشگران و همکارانشان نشان دهد چه‌مقدار باید روی برخی از نتایج حساب کنند. به‌طور دقیق‌تر، اگر فرض صفر (خلاف پیش‌بینی شما) درست باشد، پی-مقدار دقیقا نتایج یکسانی به‌ دست می‌آورد.

برای اکثر موارد درون دانش، ریسک ۰.۰۵ (یا ۵ درصدی) درون نظر گرفته می‌شود و بدین معنا هست که فرضیه‌ی شما شانس خوبی برای نشان‌ دادن بازتاب صحیحی از دنیا دارد. این عدد بیش از نیم قرن هست که مورد توافق اکثریت قرار دارد و رونالد فیشر، آمارشناس بریتانیایی درون این مورد می‌گوید:

اگر ما یک خط مرسوم و قراردادی را درون ۰/۰۵ تشکیل دهیم، اغلب‌ اوقات گمراه نخواهیم شد.

به اواسط سال ۲۰۱۷ رجوع می‌کنیم: تعدادی از دانشمندان بزرگ دنیا، دیگر به گفته رونالد فیشر اعتقادی ندارند و ادعا می‌کنند که می‌توان با تبدیل این عدد به ۰/۰۰۵ مشکلی نوظهوری به نام بحران تکثیر و کپی را بهبود بخشید.

ولي ادعای این دانشمندان چندان هم جدید نیست. پژوهشگران قبلا هم معتقد بودند که این پی-مقدار بی‌ثبات باید خیلی محتاطانه مورد دسترس قرار بگیرد. دانشمندان رشته‌های مختلف، از روان‌شناسی گرفته تا تومورشناسی، درون تولید مجدد و تکثیر نتایج آزمایش‌های مؤثر با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند. این مشکلات سبب شد دانشمندان از خودشان بپرسند که آیا می‌توانند به‌راحتی از کنار چیزهایی که اين‌ها را به‌عنوان شواهد جامع قبول می‌کنند، عبور کنند.

number

ازنظر تئوری، پایین آوردن معیار پی-مقدار نیازمند این هست که محققان شرایط آزمایشگاهی شدیدتری برای ثابت کردن کارهایشان از نظر آماری ایجاد کنند. ولی تمامي‌ی افراد از جمله دنیل لیکنز، روان‌شناسی از دانشگاه تکنولوژی آیندهوون، این ایده را بسیار بد تلقی می‌کنند. لیکنز سال گذشته به‌ همراه بیش از ۱۰۰ دانشمندان و حامیان دیگر درون سراسر جهان به این نتیجه رسیدند که تغییر پی-مقدار واقعا ایده بدی هست. اين‌ها روی یک فایل گوگل داکس که نهایتا تبدیل به پايه و پایه‌ی مقاله‌ای مطرح برای همکاران مطرح شد، کار کردند. لیکنز به  ساینس اعلام کرد:

دیدن چگونگی تکامل و رشد این سند واقعا باورنکردنی بود. افراد به این سند، مطالبی می‌افزایند، حذف می‌کنند و دوباره می‌افزایند. بحث‌های جدیدی درون حاشیه مطرح می‌شود. این عمل خیلی خوب پیش می‌رفت.

۸۸ نویسنده، ضمیمه مقاله پایانی بودند. این مقاله با عنوان «آلفای خود را توجیه و اثبات کنید» توسط Nature Human Behaviour برای انتشار مورد قبول واقع شد. لیکنز و نویسنده‌های هم‌قطار او قبول داشتند که مشکلاتی درون تکثیر و مقدار جهانی ۰/۰۵ وجود دارد؛ ولی ادعای اين‌ها علیه مقدار ۰/۰۰۵ براساس سه نکته بود:

۱. هیچکس تابه‌حال ثابت نکرده هست که مشکل تکثیر، نتیجه‌ی دسترس از پی-مقدار بالا هست.

۲. اینکه پی-مقدار را از ۰/۰۵ به ۰/۰۰۵ کاهش دهیم از نظر منطقی برای تمامی رشته‌ها و اصول صدق نمی‌کند.

۳. پیامدهای منفی‌ برای این کار وجود دارد.

لیکنز می‌گوید:

چرا از یک پی-مقدار واحد و ثابت دسترس کنیم، درحالی‌که موضوع دانش، یک موضوع متنوع و وسیع هست؟

برخی از مطالعات پرمخاطره نیازمند سطوح بالایی از اطمینان هستند؛ ولی خارج کردن مطالعات باهدف یک مقدار نمونه‌ی غیر ممکن، می‌تواند سبب بسته شدن برخی از زمینه‌های مطالعاتی‌ شود که ممکن هست با گذر زمان، نتیجه بدهند.

شورای بالامرتبه‌ای برای رسیدگی کامل به این موضوع وجود ندارد؛ لذا احتمال اینکه این موضوع به‌زودی حل شود، بسیار پایین هست. شاید این موضوع هیچ‌وقت برای تمامي حل نشود و حامیان طرح‌های مختلف بازهم به ارائه دلایل خود درجهات مختلف درون آینده بپردازند. ما تنها می‌توانیم امید داشته باشیم که چنین چیزهایی درست باشند و مبحث‌‌های دموکراتیک این‌چنینی به قدرتمند شدن علم کمک کنند.


مطالب پیشنهادی