امتحان‌های آزمايشی؛ خوب يا بد؟ – آینده سازان
۲۲ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

کمتر داوطلبی این روزها امتحان آزمایشی نمی دهد. امتحان­های آزمایشی مراکز مختلف و شیوه‌های متنوع  برگزاری امتحان، اعم از امتحان حضوری، مجازی و …، سبب شده هست که  بیشتر داوطلبان قبل از برگزاری کنکور سراسری، خود را درون امتحان‌های آزمایشی محک بزنند؛ کاری مثبت و قابل قبول که می تواند آمادگی داوطلب را برای حضور درون جلسه اصلی امتحان  بیشتر کند؛ ولی داوطلبان باید بدانند که صرف حضور درون جلسۀ این امتحان‌ها، ارزشمند نیست و حتی شاید تاثیر منفی نیز داشته باشد؛ چرا که دانش‌آموز تصور می­ کند همین که درون امتحان‌­های آزمایشی شرکت می­ کند، موفقیت او درون کنکور سراسری تضمین شده هست. درون این‌جا مواردی را که هر شرکت کننده درون امتحان‌­های آزمایشی باید رعایت کند، ذکر می کنیم:

هدف یادگیری هست

هدف از هر امتحان آزمایشی، جزیی کردن و تقسیم کردن مباحث درسی به مباحث کوچک‌تر هست تا دانش‌آموز بتواند به تدریج  بر مطالب هر درس تسلط پیدا کرده و ظرافت‌ها و نکته ­های مهم هر مبحث درسی را دریابد. درون امتحان‌های آزمایشی، داوطلب متوجه می شود که  اطلاعاتش درون کدام مباحث، کم، یا اشتباه و یا ناقص هست و  نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

جرات «نه» گفتن

بی‌شک درون هر آزمونی، داوطلب به تعدادی از سؤال‌ها نمی تواند پاسخ دهد. این عدم پاسخگویی یا به دلیل کامل نبودن اطلاعات داوطلب هست و یا به وقت گیر بودن سؤال‌ها باز می گردد. داوطلب موفق کسی هست که بتواند این سؤال‌ها را شناسایی کند و وقت خود را صرف آنها ننماید. گاه می شنویم که یک داوطلب برای سؤالی ۵ دقیقه یا حتی بیشتر، وقت می گذارد؛ این‌ها افرادی هستند که می گویند وقتی به سؤالی پاسخ نمی دهند، کلافه می­ شوند یا ذهنشان تا آخر درگیر اين سؤال باقی خواهد ماند. به این دسته از داوطلبان باید اعلام کرد که مفهوم امتحان‌های آزمایشی را درک نکرده‌اند و درون نهایت برای کنکور سراسری آماده نخواهند شد؛ چون هیچ داوطلبی به تمام سؤال‌های امتحان سراسری پاسخ صحیح نمی دهد و بهترین رتبه­ های کنکور نیز می دانند که لازمۀ موفقیت این هست که خود را درگیر یک سؤال یا حتی سؤال‌های یک درس نکنند و فقط به سؤال‌هایی پاسخ دهند و گزینه‌هایی را گزينش کنند که به‌ درستی پاسخ آنها‌ کاملاً اطمینان دارند.

مدیریت زمان

زمان پاسخگویی به سؤال­های کنکور، محدود هست. شاید اگر فرصت پاسخگویی  چند برابر زمان تعیین شده بود، تعداد قابل توجهی از داوطلبان می ­توانستند به اکثر سؤال­ های کنکور پاسخ صحیح دهند؛ ولی یکی از ویژگی های امتحان تستی، محدودیت زمان پاسخگویی هست، و فردی می‌تواند درون امتحان تستی نتیجه‌ای قابل قبول کسب کند که علاوه بر دانش لازم، مدیریت زمان نیز داشته باشد.

درون کنکور سراسری، که از چندین درس سؤال می شود و ضرایب دروس متفاوت هست، داوطلبان باید به این محدودیت زمان دقت ویژه‌ای داشته باشند. متاسفانه تعدادی از دانش‌آموزان درون امتحان‌های آزمایشی به این امر بی دقت هستند و برای مثال، وقتی که از آنها سؤال می شود «چرا درصد شما درون درس شیمی صفر هست؟» حق به جانب می گویند که وقت کم آورده‌اند و چون شیمی آخرین درس امتحان هست، فرصت نکرده‌اند که به سؤال‌های اين پاسخ دهند!

بی‌شک گفتن چنین حرفی، عذر بدتر از گناه هست؛ زیرا این سخن به معنای اين هست که دانش‌آموز، هدف از شرکت درون امتحان های آزمایشی را متوجه نشده و یا فراموش کرده هست.

این افراد همان  دانش‌آموزانی هستند که درون امتحان‌های آزمایشی و یا هنگام تست زدن شخصی از ماشین حساب دسترس می کنند و بعد سر جلسه امتحان اصلی، از محاسبات ساده ذهنی باز می مانند و یا مجبور می‌شوند که وقت زیادی را صرف ضرب و تقسیم کنند. همان افرادی که سؤال‌های سخت اولین درس‌ها را پاسخ می دهند، ولی به سؤال‌های آسان آخرین درس‌ها نمی رسند و به این نکته دقت ندارند که می توانستند به جای پاسخگویی به یک سؤال سخت، به چندین سؤال آسان پاسخ دهند.

بنابراين درون امتحان‌های آزمایشی، تلاش کنید که  مدیریت زمان را بیاموزید و زمان درون دست شما باشد و شما اسیر وقت نشوید و به این ترتیب، آمادگی لازم را برای حضور موفق درون امتحان سراسری کسب کنید.

افزایش سرعت و دقت

حتماً شما نیز می دانید که تعدادی از داوطلبان درون جلسه امتحان، به دلیل بی‌دقتی، گاه گزینه صحیح را به صورت اشتباه درون پاسخنامه علامت می زنند و یا به طور کامل، خانه گزینۀ صحیح را پر نمی کنند. عده‌ای نیز به نکته کلیدی سؤال یا گزینه‌ها دقت نمی کنند و به همین دلیل، با وجود دانش لازم، نتیجه خوبی به دست نمی آورند. امتحان‌های آزمایشی فرصت مناسبی برای کسب مهارت های لازم درون موارد یاد شده هست.

مطالعه تمامي دروس

برخی از دانش‌آموزان برای شرکت درون امتحان سراسری، فقط به مطالعۀ درس‌هایی می پردازند که به آنها علاقه‌مندند یا برآنها تسلّط دارند، و درس‌هایی را که به نظرشان دشوار هست یا علاقه‌ای به آنها ندارند، رها می­ کنند؛ درون حالی که لازمۀ  کسب یک رتبۀ خوب، مطالعۀ تمام دروسی هست که درون امتحان سراسری ضریب دارد. برای مثال، نباید تنها به درس‌های اختصاصی دقت کرد و درس‌های عمومی را رها نمود یا برای بعضی از درس‌های اختصاصی وقت بسیار گذاشت و سایر درس‌ها را کم اهمیت فرض کرد. درون عمل هم می‌بینیم که درون کنکور داوطلبانی که از میانگین خوبی درون تمام دروس برخوردارند، وضعیت بهتری دارند نسبت به دانش‌آموزانی د که درون برخی از دروس درصدی عالی و درون برخی دیگر از درس‌ها درصدی پایین دارند.

خوشبختانه درون امتحان‌های آزمایشی از تمام دروس سؤال طراحی می شود. به همین دلیل، داوطلبی که با برنامۀ این امتحان‌ها همراه می شود، می تواند تمامي دروس را مطالعه کند و توانمندی خود را درون تمام درس­ ها بیازماید.

 تحلیل امتحان آزمایشی

بدون دقت به تحلیل هر امتحان بعد از برگزاری اين، هیچ یک از موارد بالا امکان پذیر نیست. وقتی دانش‌آموزی بعد از برگزاری امتحان، سؤال ­ها را بررسی و تحلیل نمی ­کند، نمی­تواند متوجه شود که چرا نتیجۀ خوبی درون برخی از دروس کسب نکرده هست؟ آیا دانش کمی داشته یا سرعتش درون پاسخگویی به سؤال‌ها مناسب نبوده هست؟ مدیریت زمان نداشته یا دقت کافی نداشته هست؟ حتی دانش‌آموزی که امتحان را خوب داده هست، باید تحلیل امتحان کند تا دلایل پیشرفت و موفقیت خود را متوجه شود و بتواند روی موارد مثبت تاکید بیشتری داشته باشد تا درون امتحان‌های بعدی بتواند نتیجه خوب خود را حفظ کند.

چنان‌چه داوطلبی بگوید نمی‌دانم چرا آزمونم را خوب نداده‌ام، یعنی تحلیل امتحان نکرده هست. چنین فردی نمی‌تواند راهکار مناسبی را برای پیشرفت خود پیدا کند؛ چون به نقاط قوت و ضعف خود آشنایی ندارد.

برخی از دانش‌آموزان قبول دارند که تحلیل امتحان اهمیت بسیاری دارد، ولی می گویند که انجام این کار، وقت گیر هست و آنها فرصت یا حوصلۀ وقت گذاشتن برای تحلیل امتحان را ندارند. به این دسته از افراد باید اعلام کرد که صرف امتحان دادن، هیچ کمکی به آنها نخواهد کرد و حتی می تواند به آنها امید واهی  داده یا به دلیل کسب نتایج نامناسب اين‌ها را دچار یاس نماید و اين‌ها چند روزی را به دلیل همین سرخوشی کاذب یا یاس بی ­فایده، از دست بدهند.

درون پایان باید بگوییم که اگر کسی باری به هر جهت و بدون آمادگی قبلی و تحلیل بعدی، درون امتحان‌های آزمایشی شرکت کند، تنها وقت و هزینۀ خود را به هدر داده هست و نباید امید موفقیت داشته باشد.


مطالب پیشنهادی