بنابراين از پرتاب قوی‌ترین راکت جهان، نرم افزار بعدی اسپیس ایکس چیست؟ – آینده سازان
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

با پرتاب موفقیت‌آمیز راکت فالکون هوی از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی، عنوان قوی‌ترین راکت جهان به اسپیس ایکس رسید.

راکت فالکون هوی (Falcon Heavy) سرانجام هفته‌ی گذشته از کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد. محموله‌ی فالکون هوی یک خودروی تسلا رودستر قرمز متعلق به ایلان ماسک به همراه آدمک استارمن بود. فالکون هوی توانست به‌خوبی قابلیت‌های خود را نشان دهد و احتمالا آماده‌ی شروع مأموریت‌های آینده خود خواهد بود.

برای بسیاری از شرکت‌ها، این موفقیت خود شاهکار سال هست، ولی برای اسپیس ایکس و ایلان ماسک این‌طور نیست و اين‌ها درون سال جاری، نرم افزار‌های بیشتری خواهند داشت؛ از جمله فرستادن فضانوردان به فضا با دسترس از کپسول فضایی دراگون و آماده‌سازی راکت بزرگ فالکون (BFR) برای آزمایش‌های احتمالی درون سال ۲۰۱۹.

اسپیس ایکس طی هفت سال گذشته، حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه‌ی راکت فالکون هوی صرف کرده هست. هدف این شرکت هوافضایی خصوصی، ساخت راکت قدرتمندی هست که بتواند برخی از محموله‌های بسیار سنگین را به فضا بفرستد. فالکون هوی می‌تواند محموله‌ای دو برابر نزدیک‌ترین رقیب خود دلتا ۴ هوی متعلق به شرکت اتحادیه مشترک پرتاب (ULA) را با هزینه‌ای کم‌تر به فضا بفرستد و سه بوستر (تقویت‌کننده) این راکت هم می‌توانند بنابراين از فرود روی زمین، دوباره مورد دسترس قرار گیرند.

آینده فالکون هوی

فالکون هوی

سه‌شنبه هفته گذشته بود که فالکون هوی از همان سکوی پرتابی که ناسا برخی از مشهورترین مأموریت‌های خود را انجام داده هست، به فضا پرتاب شد. علاوه بر پرتاب موفقیت‌آمیز، دو بوستر فالکون هوی هم با موفقیت به زمین نشستند. این دو بوستر بنابراين از پرواز به جو زمین دوباره درون دو منطقه‌ی فرود به فاصله‌ی ۳۰۰ متری از هم فرود آمدند. بوستر مرکزی فالکون هوی هم از راکت جدا شد؛ ولی موفق نشد روی شناور بدون‌سرنشین اسپیس ایکس درون اقیانوس اطلس فرود بیاید.

اولین پرواز آزمایشی راکت بزرگ فالکون بین سه تا چهار سال آینده انجام می‌شود

بنابراين از پرتاب هفته‌ی گذشته، فالکون هوی عنوان قوی‌ترین راکت جهان را از اين خود کرد. این راکت دارای ۲۷ موتور هست؛ یعنی بیشتر از هر راکت دیگری درون جهان. ترکیب این ۲۷ موتور، نیروی تراست (رانشی) لازم برای حمل محموله‌ای ۶۵ تنی تا حداقل مدار پایین زمین را برای این راکت قدرتمند فراهم می‌کند. این ظرفیت محموله، امکان به فضا فرستادن ماهواره‌های سنگین به مدار پایین زمین یا رساندن این ماهواره‌ها به مدارهای دورتر را به اسپیس ایکس می‌دهد.

اسپیس ایکس اعلام کرده هست که هر مأموریت فالکون هوی تنها ۹۰ میلیون دلار هزینه دارد. به گفته‌ی تامی سانفورد، مدیر اجرایی گروه صنعتی فدراسیون تجاری فضایی، دلتا ۴ هوی تنها می‌تواند ۳۲ تن محموله را به مدار زمین برساند و هر پرواز این راکت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار هزینه دارد. به این ترتیب، گزينش اسپیس ایکس برای همکاری می‌تواند برای هر شرکت، سازمان یا دولتی یک صرفه‌جویی چشمگیر درون هزینه‌ها باشد.

ماسک هفته‌ی گذشته به خبرنگاران اعلام کرد با دقت به آزمایش موفق فالکون هوی، راکت بعدی می‌تواند بنابراين از ۳ تا ۶ ماه به فضا پرتاب شود. پرتاب روز سه‌شنبه کاملا موفقیت‌آمیز بود و تنها دو اتفاق برخلاف نرم افزار‌ریزی‌های اسپیس ایکس رخ داد. بوستر اصلی هنگام فرود آمدن درون سکوی فرود شناور، نتوانست کنترل خود را حفظ کند و درون اقیانوس اطلس سقوط کرد و آخرین موتور مرحله دوم فالکون هوی هم بیش از انتظار سوخت. فرستادن محموله به موقعیت مداری که از کمربند سیارک‌ها درون مجاورت زمین دورتر برود و به سوی مریخ سفر کند، درون ابتدا نرم افزار‌ریزی شده بود.

فالکون هوی می‌تواند محموله‌ای دو برابر نزدیک‌ترین رقیب خود دلتا ۴ هوی را با هزینه‌ای کم‌تر به فضا بفرستد

فالکون هوی دو مأموریت مهم برای سال ۲۰۱۸ نرم افزار‌ریزی کرده هست، یک ماهواره‌ی ارتباطی به نام Arabsat 6A متعلق به عربستان سعودی و نرم افزار آزمایشی برای نیروی هوایی ایالات متحده؛ مأموریتی که فضاپیمای LightSail، متعلق به انجمن سیاره‌ای برای آزمایش بادبان های خورشیدی را هم به فضا می‌فرستد. شرکت‌های Inmarsat و Viasat هم ماهواره‌های ارتباطی خود را با راکت اسپیس ایکس به فضا خواهند فرستاد.

ماسک انتظار دارد اسپیس ایکس راکت‌های فالکون هوی زیادی را به فضا بفرستد تا اطمینان کافی برای انجام مأموریت‌های امنیت ملی برای ارتش ایالات متحده را به دست بیاورد. اسپیس ایکس اولین مأموریت فالکون ۹ برای ارتش را درون سال ۲۰۱۷ انجام داد. فالکون ۹ اسپیس ایکس، سال گذشته، ماهواره جاسوسی سری NROL-76  متعلق به دفتر شناسایی ملی (NRO) را از پایگاه هوایی کیپ کاناورال به مدار زمین فرستاد. این نخستین مأموریت اسپیس ایکس برای ارتش ایالات‌ متحده بود. پیش ‌از این، دولت ایالات متحده از وجود راکت‌های بوئینگ و اتحادیه‌ی مشترک پرتاب درون بسیاری از مأموریت‌های سری خود بهره می‌برد. بوئینگ و اتحادیه مشترک پرتاب هر دو از پیمانکاران دفاعی طولانی‌زمان دولت ایالات ‌متحده هستند. ماسک اعلام کرد:

ما تعدادی مشتریان تجاری برای فالکون هوی داریم. ولی فکر نمی‌کنم این موضوع مانعی پیش روی پذیرفتن مأموریت‌های امنیت ملی باشد.

پروازهای سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون

باید به یاد داشته باشیم که فالکون هوی، آخرین بازی سال ۲۰۱۸ اسپیس ایکس و ایلان ماسک نیست. این شرکت هوافضایی قصد دارد تا پایان سال، فضانوردان را به همراه فالکون ۹ و کپسول فضایی دراگون به فضا بفرستد. اسپیس ایکس طی سال‌های اخیر مأموریت‌های تحویل محموله‌ی زیادی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا انجام داده هست. ناسا درون سال ۲۰۱۴، شرکت هاثورن را به‌عنوان یکی از دو شرکت برای انجام پروازهای فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی گزينش کرد. شرکت دیگر بوئینگ هست که فضانوردان را با کپسول فضایی استارلینر (Starliner) و بهره بردن از راکت‌های اتلس ۵ به فضا می‌فرستد. ماسک می‌گوید:

ما پیشرفت بزرگی درون روند ساخت دراگون داشته‌ایم.

ماسک همچنین اعلام کرده هست که اطمینان مأموریت، اولین اولویت شرکت اسپیس ایکس هست. نرم افزار توسعه دراگون یک ماه قبل دومین مرحله‌اش را سپری کرد. به باور او:

ما تلاش می‌کنیم که تا پایان سال فضانوردان را به فضا بفرستیم. فکر می‌کنم سخت‌افزارها آماده خواهند بود.

درون واقع لباس‌های فضانوردی که استارمن به تن داشت، همان کیت فضانوردی هست که فضانوردان کپسول فضایی دراگون بر تن خواهند کرد.

راکت بزرگ فالکون

راکت بزرگ فالکون

و درون نهایت، راکت بزرگ فالکون که ایلان ماسک می‌خواهد از اين برای کلونی‌سازی درون مریخ دسترس کند. این راکت یک سیستم پرتاب کاملا قابل دسترس مجدد و دارای یک فضاپیمای عظیم درون بخش فوقانی خود هست و از ۳۱ موتور رپتور بهره می‌برد. برای مقایسه باید بگوییم که فالکون هوی از ۲۷ موتور مرلین دسترس می‌کند. موتورهای رپتور نیروی تراستی برابر ۴۳۰ هزار پوند و موتورهای مرلین، نیروی تراستی ۷۶ هزار پوندی تولید می‌کنند.

راکت بزرگ فالکون به همراه فضاپیما ۱۰۶ متر ارتفاع خواهد داشت و قادر به حمل محموله‌ای ۱۵۰ تنی به مدار پایین زمین خواهد بود. به این ترتیب ممکن هست راکت بزرگ فالکون حتی قدرتمندتر از ساترن-۵ ناسا شود که قادر به حمل محموله‌ای ۱۳۵ تنی بود. ماسک سال گذشته درون خلال کنگره بین‌المللی فضانوردی درون آدلاید، استرالیا اعلام کرد هر فضاپیما قادر به حمل ۱۰۰ مسافر هست و می‌تواند به‌طور بالقوه برای سفرهای فوق‌سریع از نقطه‌ای به نقطه دیگر درون زمین مورد دسترس قرار گیرد.

راکت بزرگ فالکون درون زمان آماده‌به‌کار تبدیل به قوی‌ترین راکتی می‌شود که تاکنون ساخته شده هست

ماسک هفته‌ی گذشته اعلام کرد که کار توسعه‌ی راکت بزرگ فالکون به‌خوبی پیش می‌رود. او همچنین اعلام کرد اسپیس ایکس قصد ندارد از راکت فالکون هوی برای فرستادن فضانوردان به مأموریت‌های اعماق فضا دسترس کند. مدیرعامل اسپیس ایکس سال گذشته هم اعلام کرده بود که از فالکون هوی و کپسول فضایی دراگون برای فرستادن دو مسافر به دور ماه دسترس می‌کند. ولی اکنون اسپیس ایکس احتمالا از فالکون هوی دسترس نخواهد کرد و کاندیدای اصلی برای انجام این مأموریت، راکت بزرگ فالکون خواهد بود. ماسک درون این مورد اعلام کرد:

راکت بزرگ فالکون یک گزينش بهتر هست. این راکت قادر هست با یک بوستر به مدار زمین برود.

ماسک امیدوار هست این راکت برای نرم افزار‌های آزمایشی درون سال ۲۰۱۹ آماده شود. این روند تا حدود زیادی شبیه نمونه آزمایشی راکت گرس‌هاپر (Grasshopper) هست که منجر به توسعه‌ی بوسترهای قابل دسترس مجدد فالکون ۹ شد. به‌گفته‌ی ایلان ماسک، اسپیس ایکس احتمالا این آزمایش‌ها را درون جدیدترین سکوی فرود خود درون براونزویل درون جنوب تگزاس انجام دهد. اگر آزمایش‌های راکت بزرگ فالکون موفقیت‌آمیز باشند، اسپیس ایکس پروازهای زیادی برای آزمایش این سیستم انجام خواهد داد. ماسک می‌گوید:

امکان دارد اولین پرواز آزمایشی خود را بین سه تا چهار سال آینده انجام دهیم.

بنابراین به نظر می‌رسد که سال جاری و احتمالا سال‌های آینده، بازه‌ی شلوغی برای ماسک باشند. اسپیس ایکس درون همین حال، مأموریت‌های فالکون ۹ برای حمل محموله‌های متوسط و تحویل محموله‌های ناسا به ایستگاه بین‌المللی فضایی را ادامه خواهد داد. اولین پرتاب فالکون هوی، سومین مأموریت اسپیس ایکس درون سال ۲۰۱۸ بود. فالکون ۹ دو مأموریت را درون ماه ژانویه انجام داد که یکی از این اين‌ها، مأموریت سری زوما برای دولت ایالات متحده و دیگری حمل مأموریت ماهواره ارتباطاتی GovSat-1 بود. مأموریت زوما، یک ماهواره‌ی جاسوسی چند میلیارد دلاری بود که از مرکز پرتاب پایگاه هوایی کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد. مأموریت بعدی فالکون ۹ که از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ انجام می‌شود، ماهواره  Paz متعلق به شرکت اسپانیایی Hisdesat را به مدار زمین می‌رساند. بر پايه برخی گفته‌ها، این مأموریت هم می‌تواند با مأموریت دیگری از پایگاه هوایی کیپ کاناورال دنبال شود. درون این مأموریت، فالکون ۹ ماهواره‌ Hispasat 1F دیگر ماهواره‌ی ارتباطی این شرکت اسپانیایی را به مدار زمین می‌رساند.


مطالب پیشنهادی