دانشمندان روش جدیدی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ طراحی کرده‌اند – آینده سازان
۲۳ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

دانشمندان روش جدیدی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ طراحی کرده‌اند

دانشمندان روش جدیدی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ طراحی کرده‌اند

طوفان‌ تگرگ به‌طور معمول هر سال خسارت‌های زیادی به آمریکا وارد می‌کند و اکنون دانشمندان روش جدیدی برای پیش‌بینی اين طراحی کرده‌اند.

تگرگ عارضه‌ی طبیعی نامطلوبی هست که هزینه‌های زیادی برای مردم درون پی دارد و هر سال با آسیب زدن به سقف خانه‌ها و محصولات کشاوری، میلیاردها دلار به مردم ایالات متحده خسارت وارد می‌کند. اکنون دانشمندان روش جدیدی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ طراحی کرده‌اند. پژوهشگران گفته این روش جدید را درون مقاله‌ای درون نشریه‌ی Geophysical Research Letters منتشر کردند.

ویکتور جنیسینی، پژوهشگر پیش‌بینی آب و هوایی از دانشگاه ایلینوی شمالی، به همراه همکارش جان آلن از دانشگاه میشیگان این روش جدید را طراحی کرده‌اند. این پژوهشگران الگوهای رودبادها یا جریان‌های جتی (Jet stream)، اقیانوس آرام و اطلاعات آب و هوایی مربوط به بارش تگرگ بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۶ را با شاخص جهانی باد (GWO) مقایسه کرده‌اند. شاخص جهانی باد، هسته اصلی تمامي‌ی اطلاعات آب و هوایی هست که دانشمندان برای بررسی رطوبت گرمسیری و انرژی جو زمین از اين بهره می‌برند. ترکیبی از این عوامل احتمالا درون پدید آمدن گردباد هم دخیل هست. پژوهشگران دریافتند که چهار مرحله از هشت مرحله‌ای که درون این شاخص حضور دارند، عوامل مؤثری هستند که موجب افزایش بارش تگرگ درون فصل‌های طوفانی می‌شوند.

جان آلن درون یک نشست خبری اعلام کرد:

رابطه‌ی قوی بین شاخص جهانی باد و طوفان‌ تگرگ درون ایالات متحده وجود دارد. این رابطه کمک می‌کند تا تغییرپذیری تگرگ را درک کنیم که توضیح مناسبی درون مورد دوره‌های فعال و غیر فعال بارش تگرگ طی فصل‌های بهار و پاییز درون اختیار ما می‌گذارد.

بر پايه گفته آزمایشگاه ملی طوفان‌ شدید (NSSL)، پیش‌بینی بارش تگرگ بسیار دشوار هست؛ چرا که به طور معمول تفاوت آشکاری بین توفانی که موجب بارش تگرگ می‌شوند و دیگر طوفان‌ها قابل تشخیص نیست. ولی پژوهشگران تلاش‌های مداومی را برای طراحی روشی جدید برای پیش‌بینی تگرگ با دسترس از اطلاعات رادار دوقطبی داشته‌اند. روشی که جنیسینی و آلن طراحی کرده‌اند، امیدوارکننده هست؛ ولی برای اثبات کارایی این روش باید تا تابستان آینده صبر کرد، یعنی زمان که شاخص جهانی باد به علت فرایندهای هواشناسی درون مقیاس کوچک کمتر قابل اتکا هست. این پژوهشگران هم نرم افزار‌هایی را برای تعیین دقت پیش‌بینی‌های آب و هوایی خود درون بهار درون نظر گرفته‌اند


مطالب پیشنهادی