صداهای آزاردهنده و ناخوشایند برای قلب انسان مضرند – آینده سازان
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

صدای بوق ماشین‌ها، صدای بلند شدن هواپیما و آژیرهای خطر تنها آزاردهنده نیستند، این صداهای مزاحم به قلب آسیب جدی می‌رسانند. این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟

به‌گفته‌ی متخصصان، صداهای بسیار شایع و درون عین حال بلندی مانند غرش هواپیمای جت، سروصدای یک دستگاه حفاری بزرگ یا صدای تیز آژیر خطر که از وسیله‌ی نقلیه‌ی اورژانس با سرعت درون حرکت هست، تمامي و تمامي شب‌ها خواب شما را مختل می‌کنند و درون طول روز بارها سبب سراسیمه شدن مردم می‌شوند؛ این صداهای آزاردهنده تاثیر قابل توجهی روی سلامت قلب و عروق دارند. پژوهشگران درون یک مقاله‌ی علمی-مروری که این هفته درون ژورنال دانشکده‌ی آمریکایی قلب و عروق چاپ شد، می‌گویند:

آلودگی صوتی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند شریان کرونری، فشار خون بالا و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند.

چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟

نویسندگان مقاله‌ی حاضر درون روزنامه‌ی واشینگتن پست روی آلودگی صوتی و بیماری‌های قلبی پژوهش انجام داده‌اند. به‌گفته‌ی اين‌ها، آسیب سر و صدا تنها به مختل کردن خواب شبانه محدود نمی‌شود؛ هر چند این امر مشکلاتی را درون حوزه‌ی سلامت ایجاد می‌کند ولی سبب شدت گرفتن پاسخ استرس نیز می‌شود و هورمون‌ها به‌طور ناگهانی ترشح شده و به این طریق درون طولانی زمان به قلب آسیب می‌رساند. توماس مونزل، نویسنده‌ی راهبر این مقاله درون یک مصاحبه‌ی تلفنی با Washington post اعلام کرد:

ده سال پیش مردم می‌گفتند که سر و صدا تنها آزاردهنده هست ولی حالا، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد سر و صدا سبب صدمه رساندن به افراد می‌شود؛ یکی از مهمترین بیماری‌های ناشی از سر و صدا، بیماری قلبی-عروقی هست.

درون این مقاله، ثابت نشده که سر و صدای بلند به بیماری قلبی منجر می‌شود. با این‌حال مونزل با همکاری یک مرکز قلب و عروق درون دانشگاه پزشکی یوهانس گوتنبرگ دانشگاه مینز به ABC news اعلام کرد:

آلودگی صوتی یا درون واقع سر و صداهای ناخواسته‌ی محیطی، یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی به‌شمار می‌رود؛ شیوه‌ی عملکرد اين مانند کلسترول بالا و چاقی، میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. افرادی که درون معرض آلودگی صوتی قرار می‌گیرند، درون برقراری ارتباط درون طول روز و به خواب رفتن درون هنگام شب مشکل پیدا کرده و سطح هورمون استرس اين‌ها افزایش پیدا می‌کند. ادامه پیدا کردن این روند سبب افزایش عوارض درون بدن شخص می‌شود یعنی میزان کلسترول، فشار خون و ضربان قلب بالا می‌روند. اگر این شرایط برای چند سال ادامه پیدا کنند، فرد درون خطر ابتلا به بیماری شریان کرونری، سکته‌ی مغزی، نارسایی قلبی و آریتمی قرار می‌گیرد. آلودگی صوتی درون طولانی زمان ممکن هست منجر به اختلالات افسردگی، اضطراب و مشکلات مربوط به رشد شناختی درون کودکان شود.

horn

پژوهشگران هشدار می‌دهند که درون مورد ارتباط میان آلودگی صوتی و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، عوامل دیگری نیز دخیل هستند و این عوامل، موجب پیچیده‌تر شدن یافته‌ها می‌شوند. به‌عنوان مثال، افرادی که درون نواحی پرجمعیت زندگی می‌کنند، علاوه بر سر و صدای مزاحم درون معرض آلودگی ذرات معلق درون هوا نیز قرار دارند؛ این نوع آلودگی نیز منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود. افراد ساکن درون این نواحی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی متفاوتی را تجربه می‌کنند؛ اين‌ها ممکن هست دسترسی مناسبی به سازمان‌های مراقبت بهداشتی یا مراکز تهیه‌ی خوراکی‌های سالم نداشته باشند. استیو کوپکی، یک استاد پزشکی و متخصص بیماری‌های قلب و عروق درون کلینیک Mayo هست؛ او به خبرنگار واشنگتن پست می‌گوید:

با این تمامي، باید به بررسی سروصدا و نحوه‌ی تاثیرگذاری اين بر سلامت پرداخت. من تصور می‌کنم این موضوع نیازمند دقت بیشتر هست؛ چرا که زندگی روزمره‌ی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی به آلودگی صوتی، این لقب را داده هست: تهدید دست کم گرفته شده؛ این تهدید، منجر به اختلالات خواب، تاثیرات قلبی عروقی، عملکرد کاری و تحصیلی ضعیف و اختلال شنوایی می‌شود. این آژانس، رهنمودهایی را درون ارتباط با محیط‌های پر سر و صدا منتشر کرده هست و میزان ۳۰ دسی‌بل صدا با وزن A را برای داشتن یک خواب راحت درون اتاق خواب پیشنهاد کرده هست.

صدای بالای ۶۰ دسی‌بل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند.

مقیاس دسی‌بل سازمان بهداشت جهانی، میزان تولید صدای یک خودرو را ۷۰ دسی‌بل، مته برقی ۱۰۰ دسی‌بل و بلند شدن هواپیما را ۱۲۰ دسی‌بل اندازه‌گیری کرده هست؛ این برآوردها درون شبکه‌ی خبری ABC منتشر شده هست. مونزل اعلام کرد:

آستانه‌ای برای خطر ابتلا به بیماری‌ها تعیین نشده هست ولی صدای بالای ۶۰ دسی‌بل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند. ما برای تعیین زمان زمان قرارگیری درون معرض صدای بلند که منجر به آسیب شود، نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتری داریم؛ ولی درون این‌باره اطمینان داریم که این خطر طی چند روز به‌وجود نمی‌آید بلکه نیازمند گذشت چند سال درون معرض سر و صداهای مزاحم هست.

ابتلا به بیماری‌ها

به گفته‌ی متخصصان، سروصداهای بلند به‌خصوص زمانی‌که انتظار اين‌ها را نداریم به تحریک کردن پاسخ استرس منجر می‌شوند. این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ پژوهشگران کلینیک Mayo می‌گویند:

زمانی‌که فرد تهدیدی احساس می‌کند، هیپوتالاموس او یعنی ناحیه‌ای بسیار کوچک درون قسمت پایینی مغز، سیستم زنگ خطری را درون بدن تنظیم می‌کند.

طبق این یافت:

این سیستم از طریق سیگنال‌های عصبی و هورمونی، غده‌های فوق کلیه را درون بالای کلیه‌ها قرار می‌دهد؛ این کار سبب ترشح موجی از هورمون‌ها از جمله آدرنالین و کورتیزول می‌شود. آدرنالین، ضربان قلب را افزایش می‌دهد، فشار خون را بالا برده و تامین کننده‌های انرژی را بیشتر می‌کند. کورتیزول، مهمترین هورمون مرتبط با استرس هست. این هورمون، سطح قند یا گلوکز را درون جریان خون افزایش می‌دهد، دسترس‌ی مغز از گلوکز را بالا برده و دسترسی به مواد را که سبب اصلاح بافت‌ها می‌شود، افزایش می‌دهد. همچنین کورتیزول، عملکردهای غیر ضروری یا زیان‌آور را درون یک موقعیت جنگ یا گریز کنترل می‌کنند؛ پاسخ جنگ یا گریز، واکنشی هست که درون پاسخ به ادراکات نسبت به موقعیت‌های خطرناک یا درون اقدام برای نجات خود نشان می‌دهیم. این امر سبب تغییر پیدا کردن پاسخ‌های سیستم ایمنی می‌شود و سیستم گوارشی، سیستم تولید مثل و پروسه‌ی رشد را متوقف می‌کند. این سیستم زنگ خطر پیچیده و طبیعی با چند ناحیه درون مغز ارتباط دارد که خلق، انگیزش و ترس را کنترل می‌کنند.

قلب سالم

کوپکی می‌گوید که مردم ممکن هست درون صورت انتظار داشتن برخی صداها، به اين‌ها دقت نکنند؛ صداهایی مانند بوق مکرر ماشین‌ها وقتی درون ترافیک به‌هم چسبیده‌اند؛ ولی این صداها وقتی انتظار شنیدن اين‌ها را نداریم مانند وقتی‌که خواب هستیم، ممکن هست پاسخ استرس را تحریک کنند. او می‌گوید که پاسخ استرس به شیوه‌های مختلفی به آسیب منجر می‌شود؛ از جمله‌ی اين‌ها می‌توان به هجوم هورمون‌ها اشاره کرد که شریان‌ها را تنگ می‌کند و این موضوع به پوشش شریان‌های عروق صدمه می‌زند و درون نهایت منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود. همچنین، فشار خون را بالا برده یا احتمال لخته شدن خون را بیشتر می‌کند؛ لخته شدن خون، خود سبب بروز حمله‌های قلبی می‌شود. کوپرکی می‌گوید:

صرف نظر از این‌که فرد درون چه نوع مکانی از حیث سر و صدا زندگی کند، نیاز به اصلاح مواردی به‌خصوص برای خوابیدن هست؛ می‌توان از یک دستگاه نویز دسترس کرد تا صداهای ناخواسته را جذب و دفع کند.

مونزل خواستار تغییر سیاست‌ها درون این زمینه هست.

نویز می‌تواند یک عامل خطر قلبی عروقی محسوب شود. به‌ویژه این‌که این عامل خطر، قابل کنترل توسط بیمار یا دکتر نیست؛ تنها سیاست‌گذاران می‌توانند با اتخاذ قوانینی درون تعیین آستانه‌ی پایین برای سطوح دسی‌بل درون طول روز و شب این مشکل را مدیریت کرده و از مردم ساکن درون نواحی نزدیک به منابع سر و صدا محافظت کنند.


مطالب پیشنهادی