پشت پرده و چرایی حذف نشدن «کنکور»
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

یک کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به تبعات ناشی از تبلیغات موسسات کنکوری بویژه درون وب سايت ملی اعلام کرد: علیرغم مشکلات عدیده ای که کنکور به همراه دارد، حداقل مزیت اش این هست که عادلانه ترین روش موجود هست و پای رانت و جایگزینی روابط به جای ضوابط را کوتاه می کند و اجازه نمی دهد یک عارضه اجتماعی عمیق تر شود.
تاریخ نيوز
۱۳۹۶/۱۱/۲۴


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 به گفته تیزلند، به نقل از خبرگزاری ایسنا، هامون سبطی درباره علت مقاومت‌ها برای حذف کنکور علیرغم برخورداری از مصوبات قانونی و افزایش آسیب‌های ناشی از تربیت کنکور محور درون مدارس اظهار کرد: حقیقت اين هست که ما با یک سری رشته محل پرطرفدار روبرو هستیم و شمار دانش‌آموزانی که قرار هست این صندلی‌ها را تصاحب کنند چندصد برابر ظرفیت موجود هست.

وی افزود: چه کنکور و چه هر روش دیگری باید قادر باشد که با دقت به این رشته محل‌های خاص از بین دست کم ۵۰۰هزار نفر تعدادی را گزینش کند. این درون حالی هست که آموزش و پرورش نمی‌تواند چنین غربالگری کند زیرا درون این صورت، باید بر میزان سختی سوالات امتحانات نهایی بیفزاید که خود تبعاتی دارد و کار به جایی می‌رسد که ممکن هست تمامي دانش آموزان نتوانند پایه تحصیلی خود را پشت سر بگذارند و فارغ‌التحصیل شوند.

این کارشناس آموزش و پرورش با بیان این که درون شرایط فعلی نیاز به یک امتحان استاندارد کشوری داریم مگر آنکه تعداد دانشگاه‌های خوب و امکانات فرهنگی و اجتماعی کل کشور به حدی افزایش یابد که خانواده‌ها و دانش‌آموزان اصرار نداشته باشند درون رشته‌ها و شهر های خاصی پذیرفته شوند عنوان کرد: وقتی شرایط یکسان نباشد وضعیت نیز بهبود پیدا نمی‌کند ؛ علیرغم مشکلات عدیده‌ای که کنکور به همراه دارد، حداقل مزیت‌اش این هست که عادلانه‌ترین روش موجود هست و پای رانت و جایگزینی روابط به جای ضوابط را کوتاه می‌کند و اجازه نمی‌دهد یک عارضه اجتماعی عمیق‌تر شود.

سبطی درون ادامه با اشاره به عوامل آسیب زای ناشی از کنکور سراسری اظهار کرد: هیچگاه یک معلم، چه درون مدرسه دولتی، چه درون مدرسه غیردولتی چه درون آموزشگاه و … نمی گوید من روش‌هایی را به توی دانش آموز تعلیم می‌دهم که بدون حل مساله و بدون فهم درس از عهده پاسخگویی به سوالات تستی برآیی، ولی این رسم جديد چند سالی هست که باب شده و برخی مدرسان برخی موسسات بر روی تکنیک‌های تست زنی مانور تبلیغاتی می‌دهند و این موضوع را القاء می‌کنند که نیاز به دانش و دانایی، مطالعه و تعمق نیست و تکنیک‌هایی وجود دارد که فقط درون توبره این موسسات پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: این دست از آموزش‌های پیش از دانشگاه، به پایه‌های آموزش عمومی درون کشور ضربه اساسی وارد می‌کند. درون این میان شاهد افزایش ساخت نرم افزار‌های مشارکتی این دست موسسات کنکوری با وب سايت ملی طی چند سال اخیر بوده‌ایم که بر شدت این آسیب افزوده هست و درون این نرم افزار‌ها مطالبی بیان می‌شود که فایده و بار علمی ندارد.

این کارشناس آموزش و پرورش با بیان اینکه درون برخی از این نرم افزار‌های مشارکتی، مدرس تکنیک‌هایی را آموزش می‌دهد که به هیچ وجه درون کنکور جواب نمی‌دهد و یک نوع فریب عوام هست مدعی شد: دیده شده این موسسات بابت این روش‌های خارق العاده و بسته‌های جادویی هزینه‌هایی بین پنج تا ۲۵ میلیون تومان از خانواده‌های ناآگاه دریافت کرده و بسته‌های آموزشی خود را به آنها فروخته اند. درون واقع آنها با بسته‌های آموزشی پنج میلیون تومانی شروع می‌کنند و هرچند هفته یکبار با دانش آموز و خانواده اش تماس می‌گیرند و می‌گویند بسته وی آی پی، بسته جمع بندی و … دارند و بتدریج برخی داوطلبان کنکور تا ۲۵ میلیون تومان هم هزینه کرده‌اند.

سبطی ادامه داد: به استثنای چند استاد نامی و شریف، نظارتی بر صلاحیت علمی برگزارکنندگان این نرم افزار‌ها وجود ندارد. حتی از آنان مدرک تحصیلی هم درخواست نمی‌شود. فقط باید هزینه‌ای پرداخت شود تا آنتن درون اختیار افراد سودجو قرار گیرد. چرا مسئولان درون برابر این رسوایی آشکار و فریب عمومی واکنشی نشان نمی دهند؟ مافیای واقعی آموزش کشور درون این جا نهفته هست.

وی تاکید کرد که جو ناسالمی که درون چند سال اخیر از طریق وب سايت ملی بر فضای آموزشی کشور حاکم شده، نباید از سوی مسئولان دلسوز فرهنگ و آموزش نادیده گرفته شود زیرا یکی از ضربه‌های بزرگ به ماهیت آموزش درون همین چند سال و با شیوع این دست نرم افزار‌ها و تبلیغات درون تمامی شبکه‌های صدا و سیما و درون تمامی ساعات ممکن، وارد شده هست.

منبع دریافت این مطلب :

خبرگزاری ایسنا
مطالب پیشنهادی