۱۲ حقیقت جالب درون مورد چارلز داروین به مناسبت ۲۰۹مین سالگرد تولد او – آینده سازان
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیزیک

۱۲ فوریه، سالگرد تولد زیست‌شناس شهیر بریتانیایی، چارلز داروین هست؛ یکی از مهم‌ترین دانشمندان جهان که ۲۰۹ سال قبل درون انگلستان متولد شد.

برای بسیاری از ما نام چارلز داروین مترادف نظریه فرگشت و گزينش طبیعی هست. ولی حتی قبل از انتشار کتاب مشهورش خاستگاه گونه‌ها (Origin of Species) درون سال ۱۸۵۹، او با کتاب محبوب خود درون مورد سفر بیگل درون محافل علمی به‌خوبی شناخته‌شده بود و مورد احترام و ستایش دانشمندان درون زمینه‌ی زمین‌شناسی و زیست‌شناسی قرار داشت. ولی خاستگاه گونه‌ها علاوه بر اینکه اوج دوران حرفه‌ای داروین به‌عنوان یک دانشمند محسوب می‌شود، حاوی برخی از مهم‌ترین نظریات داروین درون مورد تنوع گونه‌ها، وراثت انسان و تکامل احساسات هست.

درون ادامه به مناسبت ۲۰۹مین سالگرد چارلز داروین، ۱۳ حقیقت جالب درون مورد مشهورترین زیست‌شناس تاریخ را بخوانید:

۱. چارلز داروین و آبراهام لینکلن هر دو درون یک روز متولد شدند: ۱۲ فوریه ۱۸۰۹

چارلز داروین

داروین دانش‌آموز خوبی نبود و پدر او امید چندانی به آینده‌اش نداشت. پدر داروین همواره به او می‌اعلام کرد جز به تیراندازی، سگ‌ها و موش‌ها به چیز دیگری اهمیت نمی‌دهد و مایه‌ی سرافکندگی خودش و خانواده‌اش هست.

۲. داروین قصد داشت پزشک شود، ولی از خون می‌ترسید

چارلز داروین

داروین درون سال ۱۸۲۵ برای کارآموزی درون کنار پدرش وارد دانشگاه ادینبورگ شد و امیدوار بود که همچون او یک پزشک شود؛ ولی به‌زودی تحصیل درون رشته‌ی پزشکی را کنار گذاشت. درون واقع دلیل این تصمیم داروین، ترس او از خون بود که درون یکی از جراحی‌ها متوجه اين شد. بنابراین تصمیم گرفت به جای اين درون رشته‌ی الهیات تحصیل کند و تبدیل به کشیش روستا شود؛ چیزی که متناسب با علاقه‌ی او به‌عنوان یک طبیعت‌گرای مادرزاد بود.

 ۳. سفر پنج‌ساله‌ی داروین با کشتی بیگل، امکان مطرح کردن نظریه‌ی فرگشت و گزينش طبیعی را به او داد

 سفر پنج ساله‌ی داروین با کشتی بیگل

چارلز داروین درون سال ۱۸۳۱، سفر پنج ساله‌ای با کشتی مشهور اچ‌ام‌اس بیگل انجام داد، این سفر به نواحی دوردست از جمله آمریکای جنوبی و جزایر گالاپاگوس، به او امکان ابداع نظریه‌ی مشهور فرگشت و گزينش طبیعی را داد. ناخدای کشتی، شخصی به نام رابرت فیتزرو بود. او که قصد داشت سفر تحقیقاتی را درون آمریکای جنوبی انجام دهد، از تنها رفتن به سفر می‌ترسید (موضوعی که موجب خودکشی ناخدای قبلی شده بود) و به دنبال شخصی بود که حاضر باشد درون این سفر طولانی او را همراهی کند. ناخدا فیتزرو از معاون خود خواست یک فرد تحصیل‌کرده و علمی را برای او پیدا کند. به این ترتیب بود که استادان دانشگاه کمبریج، چارلز داروین ۲۲ ساله را برای سفر به فیتزرو توصیه کردند.

۴. داروین هر نوع حیوانی را می‌خورد

داروین

داروین معده‌ای عجیب برای خوردن غذاهای ناشناخته داشت. داروین درون طول زمان حضور درون دانشگاه کمبریج درون یک گروه آشپزی به نام باشگاه گلوتون عضو بود که اعضای اين هر هفته برای درون دیدارهای خود غذاهای عجیب و ناشناخته‌ای می‌خوردند. غذاهای عجیب اعضای باشگاه گلوتون، فقط محدود به چای و کیک نبود؛ بلکه اعضای این گروه، هر نوع حیوانی از پرندگان وحشی تا انواع جوندگان را می‌خوردند.

هنگامی که داروین عازم سفر با کشتی بیگل شد، دوباره به کاوش‌های خود درون مورد غذاهای ناشناخته علاقه‌مند شد. او درون طول سفر خود یک آرمادیلو را خورد که به نظرش، خوشمزه و طعمی شبیه به اردک داشت. داروین همچنین جونده کوچک شکلاتی‌رنگی را خورد که به گفته‌ی خودش، بهترین گوشتی بود که تا به حال خورده هست. داروین حتی یک گونه‌ی جدید جانوری هم را درون وعده‌های غذایی‌اش جای داده بود که بعدها به افتخار او نام‌گذاری شد: ریا داروین (Rhea Darwinii).

۵. او با دختر خاله خود، اِما وجوود ازدواج کرد

چارلز داروین و همسرش ولی وجوود

داروین یک مرد منطقی بود و زمانی با موضوع ازدواج خانوادگی هیچ مشکلی نداشت. داروین درون نامه‌های خود، لیستی از دلایل مخالف و موافق ازدواج با بزرگ‌ترین دخترخاله‌اش ولی وجوود جمع کرده بود. او به‌سرعت تشکیل خانواده داد و به همراه ولی صاحب ۱۰ فرزند شد. چندین فرزندان داروین درون کودکی جان سپردند. شاید این موضوع درون مورد مردی که اهمیت ژنتیک درون گزينش طبیعی را می‌دانست، حیرت‌انگیز باشد؛ ولی داروین تنها دانشمند بزرگی نیست که با دختر خاله خود ازدواج کرد، بلکه اینشتین هم با دخترخاله خود ازدواج کرده هست.

۶. داروین از بیماری‌های مزمن رنج می‌برد

داروین

داروین بنابراين از بازگشت از سفر طولانی خود، علائمی از خستگی، اگزما و تهوع، سردرد و تپش قلب نشان داد که تا پایان عمر به همراهش بودند. برخی از پژوهشگران گمان می‌کنند که داروین درون طول سفرهای خود ممکن هست به بیماری انگلی شاگاس مبتلا شده باشد که درون نهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود؛ عارضه‌ای که موجب مرگ داروین هم شد.

۷. داروین قصد داشت جزیره‌ای کوچک را به یک انگلستان کوچک تبدیل کند

داروین قصد داشت جزیره‌ای کوچک را به یک انگلستان کوچک تبدیل کند

داروین زمان کوتاهی بنابراين از بازگشت به انگلستان، به همراه دوست نزدیکش جان هوکر، یک طرح ساده برای تبدیل یک جزیره‌ای خشک و بی آب و علف به یک انگلستان کوچک را اجرا کرد. داروین و هوکر با کمک نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا، گونه‌های مختلف گیاهی از سراسر جهان را درون جزیره اسنشن کاشتند. این طرح از سال ۱۸۵۰ شروع شد و هرساله به اين گونه‌های جدیدی افزوده می‌شد. درون اواخر دهه‌ی ۱۸۷۰، مرتفع‌ترین قله جزیره بنابراين از کاشت اکالیپتوس، کاج نورفولک، بامبو و موز کاملا سبز شده بود؛ گیاهانی که به طور معمول درون کنار یکدیگر دیده نمی‌شوند و برای اولین بار درون جزیره اسنشن با یکدیگر دیده شدند. این گیاهان همچنین قادر به گرفتن آب جديد از هوا بودند و مشکل آب درون جزیره را حل می‌کردند. درحالی‌که پدید آمدن اکوسیستم‌ها به طور معمول میلیون‌ها سال طول می‌کشد، اکوسیستم مصنوعی داروین و هوکر تنها درون طی چند دهه شکوفا شد.

پروژه داروین درون جزیره اسنشن، یکی از معدود نمونه‌های واقعی زمینی‌سازی هست که تاکنون انجام گرفته. دیوید ویلکینسون، اقلیم‌شناس بریتانیایی می‌گوید  ناسا می‌تواند برای زمینی سازی مریخ، از داروین یاد بگیرد.

۸. داروین مخالف سرسخت برده‌داری بود

داروین مخالف برده داری

داروین از زمان سفرهای خود به آمریکای جنوبی که شاهد خرید و فروش بردگان آفریقایی بود، به یکی از مخالفان برده‌داری تبدیل شد. گرچه نام او درون عبارت «داروینیسم اجتماعی» به کار رفته هست، ولی خود داروین هرگز مشوق آزادی مطلق اقتصادی، جنگ و نژادپرستی نبود و اغلب مخالفت شدید خود با برده‌داری را ابراز می‌کرد.

۹. پژوهش‌های روانشناسی داروین

پژوهش روانشناسی داروین

داروین درون طول سفر مشهور خود با کشتی بیگل، با فرهنگ‌ها و مردمان مختلفی از سراسر جهان برخورد کرد. با وجود مسئله‌ی زبان که مانع از برقراری ارتباط با مردم محلی می‌شد، او اشاره کرده هست که به نظر نمی‌رسد احساسات مردم (همچون شادی، غم و اندوه، ترس و خشم) درون فرهنگ‌های مختلف متفاوت باشند. این آغاز پژوهش‌های حرفه‌ای کم‌تر شناخته‌شده چارلز داروین درون حوزه‌ی روانشناسی بود و درون نهایت موجب پدید آمدن مفهومی شد که امروزه به نام «احساسات جهانی» شناخته می‌شود. او با بسیاری از دانشمندان برای مطالعه این پدیده ارتباط داشت؛ از جمله پزشک فرانسوی به نام گیوم بنیامین اماند دوشن. دوشن آزمایش‌های معروفی را با وارد کردن شوک الکتریکی به داوطلبان خود انجام داد. او بنابراين از بررسی عضلات صورت، دریافت که تمامی ژست‌های انسانی ۶۰ نوع احساس را بروز می‌دهند.

۱۰. داروین برای چاپ کتاب مشهور خود درون مورد فرگشت بیش از ۲۰ سال منتظر ماند

داروین برای چاپ کتاب مشهور خود درون مورد فرگشت بیش از ۲۰ سال منتظر ماند

سفر پنج‌ساله‌ی داروین درون سراسر جهان به همراه کشتی بیگل که درون سال ۱۸۳۶ به پایان رسید، منبع ارزشمندی برای پژوهش‌های او برای توسعه نظریه فرگشت و گزينش طبیعی بود. داروین که نگران پذیرش عمومی و کلیسا درون مورد نظریه فوق‌العاده رادیکالش بود، نظریه مشهور خود را تا سال ۱۸۵۹ منتشر نکرد. او درون این زمان با طبیعی‌دانی به نام آلفرد راسل والاس درون ارتباط بود که می‌خواست نظریه‌ای مشابه داروین را درون محافل علمی منتشر کند. بنابراین داروین تصمیم گرفت سرانجام اثر مشهور خود را مطرح کند و به این ترتیب، سال بعد، داروین کتاب خاستگاه گونه‌ها را منتشر کرد.

۱۱. داروین مبدع عبارت بقای اصلح نیست

داروین مبدع عبارت بقای اصلح نیست

گرچه درون نظریه‌ی گزينش طبیعی داروین همواره عبارت «بقای اصلح» به کار می‌رود؛ ولی این عبارت درون ابتدا توسط هربرت اسپنسر فیلسوف انگلیسی مطرح شد. او درون رسالات زیست‌شناسی خود، درون سال ۱۸۶۴ برای به هم مرتبط کردن نظریه‌های اقتصادی و جامعه‌شناختی با مفاهیم زیست‌شناسی داروینی از این عبارت دسترس کرد.

داروین برای اولین بار این عبارت را درون چاپ پنجم خاستگاه گونه‌ها که درون سال ۱۸۶۹ منتشر شد، به کار برد. او درون این مورد نوشت:

 اصطلاحی که اغلب توسط آقای هربرت اسپنسر به کار برده می‌شود، دقیق‌تر و به همان اندازه مناسب‌تر از گزينش طبیعی هست.

۱۲. داروین درون کلیسای وست‌مینستر دفن شده هست

داروین درون کلیسای وست‌مینستر دفن شده هست

بنابراين از مرگ داروین درون ۱۹ آوریل ۱۸۸۲، خانواده‌اش قصد داشتند او را درون دهکده‌ای که او ۴۰ سال آخر زندگی خود را درون آنجا سپری کرده بود، دفن کنند. ولی با وجود این، دوستان و همکاران داروین کمپینی تشکیل دادند تا مجوز به خاک سپردن او درون کلیسای وست‌مینستر لندن را به دست آورند. بنابراين از آنکه روزنامه‌ها و عموم مردم هم به این کمپین پیوستند، رئیس کلیسای وست‌مینستر پذیرفت. به این ترتیب یک هفته بنابراين از مرگ داروین، او درون نهایت احترام درون نزدیکی دانشمندان بزرگی همچون جان هرشل و آیزاک نیوتن به خاک سپرده شد.

عشق به تمام موجودات زنده شرافتمندانه‌ترین ویژگی انسانی هست.


مطالب پیشنهادی